ŞEKER HOCA ANLADI AMA SEN ANLAYAMADIN

Gelişen teknoloji ile birlikte tüketicilerin ihtiyaç ve talepleri gün geçtikçe artmaktadır. Birçok üreticinin olduğu bu ticari pazarda müşteri ihtiyaçlarına karşılık verebilmek için farklı olmak gerekir. Ama farklı olmakta yeterli olmayabilir. Çünkü bu farkı hedef kitlenize hissettiremez ya da açıklayamazsanız sizde diğerlerinden farksızsınız demektir. Sizin ürünlerinizdeki farkı hedef kitlenize sunmanın ya da anlatmanın en iyi yolu reklamdır. Bu sebepledir ki reklam müşterilerine ulaşmanın ve farkınızı hissettirmenin en pratik yoludur. Günümüzde teneffüs ettiğimiz hava; azot, oksijen ve reklamlardan oluşuyor. Tüketiciler, internet, televizyon, radyo, cep telefonu, gazete gibi reklam araçlarıyla reklam bombardımanına tutuluyor. Franklin D. Rosvelt “Dünyaya bir daha gelecek olsam, reklamcılık yapmak isterim.” diyerek reklamın ve reklamcılığın önemini kavramış. Buna rağmen günümüzde pek çok girişimcimiz reklamın önemini kavrayamamıştır.
Malatya Şeker Camii’nin “Şeker Hocasının” ilginç öyküleri sadece Malatyalıları değil tüm ülkede dilden dile dolaşıyor. İsterseniz onu kendi dilinden dinleyelim: “Bir zaman cami yeni yapıldığı zamanlarda 4 avize gerekiyordu. Halde çalışan birine; “Sen camiye avizeleri getir, ben senin reklamını yapayım!” dedim. Cami doluyken cemaate; “Namazın farzı kaç diye sorsam aranızda bilen olur, bilmeyen olur. Haydi ondan da vazgeçtim, abdestin farzını sorsam onu da bilen olur, bilmeyen olur..
Ama kaliteli, ucuz sebze ve meyvenin hal binası No: 47 Şahin Topaloğlu’nda satıldığını bilip oraya gidersiniz!” dedim. 15 gün sonra avizeleri getirdi. “Hocam, gelen giden benim dükkanı soruyor, caminin başka ihtiyacı var mı?” diye sordu.” Şeker Hoca caminin problemini kendi usulüyle yaklaşıp çözmüş.
Evet cami hocası bile reklamın önemini kavradığı günümüzde maalesef girişimcilerimiz reklamın önemini kavrayamamıştır. Oysa ki iyi bir reklam stratejisi olsa ciddi satışlarda arkasından gelecektir. Milyarları elinde oynattığı halde reklama para verirken eli titreyen ya da ne gereği var kardeşim diye düşünen girişimciler hep kaybediyor. Gelecekte de kaybedecekler. Yahudi’ye sormuşlar “100 liran olsa ne yaparsın?
o da demiş 1 lirasını  sermaye yaparım geri kalan 99 lirayı  reklama harcarım.”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>