HAYATIN SIRRI: ÖLÇÜLÜ OLMAK

Hayatın bir sırrı var mıdır? Aslında yaşamış olduğumuz hayatın pek çok sırrı var. Bunlardan en önemlisi ise ölçülü olmaktır. Buna dengeli olmak ya da doz ayarlama kuralı da diyebilirim. Dikkat etmesek de hayatın her alanında ince hesaplanmış ölçüler var. Vücudumuzdaki sıvı oranı ne kadar önemliyse beynimizin oksijensiz kalabileceği süre belirlidir. Aslında ölçülü olma kuralı pek çok alanda karşımıza çıkar. Beslenmemiz belirli bir denge halindedir. Belirli bir vitamini belirli oranda almazsak bu vitaminin eksikliğine bağlı olarak hastalıkla karşılaşırız. Bir ülkenin ekonomisinde yine ithalat ihracat dengesi önemlidir. İthalat fazlasına bağlı olarak dış ticaret açığı buna bağlı olarak cari açık verilir. Bu da söz konusu ülkenin ekonomik krize girmesine neden olabilir. Yine ameliyattaki bir hastaya fazla verilen narkoz öldürebildiği gibi, az verilmesi de hastanın ameliyat yapılırken ayağa kalkmasına neden olabilir. Kısacası nereye bakarsanız bakın ölçülerle karşılaşırsınız. Yine bu ölçülerden kaynaklanan pek çok sorula karşılaşabilirsiniz. Hayatımızda ki problemlerinde temelinde ölçüler yatar. Problem varsa bilin ki bir yerden kantarın topuzu kaçmıştır. Bir arkadaşın söylediği bir şeye kırıldıysanız ilişkinizdeki ölçüyü yitirmiş olmanızdandır.
Bizler maalesef ilişkilerimizde ölçülü olamıyoruz. Çıkan problemleri çözerek kuralları koymaya çalışıyoruz. Ama bunlar yaparken de dostluklarımız zedeleniyor. Pansuman tedbirler ilişkilerimizi ayakta tutmaya yetmiyor. Ne zaman duracağını bilmiyor pek çoğu… Kalibresini bilmiyor hayatın… Bir lafın nereye gideceğini bilmeden fütursuzcasına söylüyor.
Başarılı olan insanları incelerseniz onların ölçülü birer birey olduğunu anlarsınız. Ölçülü olalım. Yaptığımız her eylemi, ağzımızdan çıkan her kelimeyi ölçerek tartarak söyleyelim. Ne zaman sarraflar gibi ölçülü olursak problemimiz olmaz. Fakat pazardaki teraziler gibi olursak ölçüyü de kaçırmış oluruz. Ve artık sorunlar ip yumağı gibi gelmeye başlar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>